Εξαιρετική για την εποχή εμφάνιση του ΠΑΣ με Παναιτωλικό!

Νικηφόρο με σκορ 2-0 ήταν το δεύτερο φιλικό του ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Παναιτωλικό. Η ομάδα του κ. Γιαννίκη κατάφερε να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση για τα δεδομένα της εποχής και καταχειροκροτήθηκε από τους περίπου 500-600 φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Ζωσιμάδες» κατακαλόκαιρο και με θερμοκρασίες κοντά στους 36 -37 βαθμούς. Το σκορ διαμόρφωσαν οι […]

Το σκορ διαμόρφωσαν οι Κρίζμαν στο 45ο  και Παμλίδης στο 81ο λεπτό, ενώ στο 56’ ο Ελευθεριάδης αστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Πήλιος.

Παρότι σ’ αυτό το ματς ο ΠΑΣ είχε λιγότερη κατοχή μπάλας, εν τούτοις το α’ ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και μάλιστα υπήρξαν όμορφες και θεαματικές στιγμές από τις εμπνεύσεις Νάουμετς, Νικολιά, Ξύδα και Ράντοβατς. Ο νεαρός Ουκρανός έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα το οποίο σημαδεύτηκε και από μια τρομερή ασίστ στον Κρίζμαν, ενώ ο Ξύδας είχε τρομερή διάθεση, με κλεψίματα, αντεπιθέσεις και καλές ενέργειες.

Η ενδεκάδα του ΠΑΣ στο α’ ημίχρονο: Περιστερίδης στο τέρμα, δεξί μπακ ο Οικομόπουλος, αριστερό ο Μπουκουβάλας, αμυντικοί χαφ οι Σιόντης και Ράντοβατς, δεκάρι ο Νάουμετς, δεξιά στην επίθεση ο Νικολιάς, αριστερά ο Ξύδας και στην κορυφή ο Κρίζμαν.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός προσπάθησε να σοβαρευτεί, γιατί ήταν αρκετά απείθαρχο και χωρίς προσανατολισμό το παιχνίδι του, έγινε λίγο πιο κινητικός, αλλά και πάλι δεν απείλησε επιθετικά, αν εξαιρέσουμε κάποια γεμίσματα και στημένα.

Αντιθέτως ο ΠΑΣ που άλλαξε όλη την ενδεκάδα πήγε σε αντεπιθέσεις και διατήρησε το στρωτό ποδόσφαιρο που παίζει και δικαιώθηκε, αφού και απείλησε και πέναλτι κέρδισε και γκολ έβαλε, φτάνοντας σε μια νίκη που δίνει μεγάλο κίνητρο σε όλους τους παίκτες να συνεχίσουν την καλή δουλειά.

Πολύ καλή δουλειά από τους Πήλιο και Λιάσο στο β’ μέρος, πάλεψαν πολύ και οι Γώγος και Ζώγκος στην άμυνα, ενώ ο Παμλίδης όπως και ο Ελευθεριάδης προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνοι, τους λείπει λίγη αποτελεσματικότητα παραπάνω.

Η ενδεκάδα του ΠΑΣ Γιάννινα στο β’ μέρος: Γιαννίκογλου στο τέρμα, Αποστολόπουλος δεξί μπακ, Πήλιος αριστερό, Ζώγκος και Γώγος οι στόπερ, Λιάσος και Καρτάλης οι αμυντικοί χαφ, Ελευθεριάδης αριστερά στα εξτρέμ, Λώλης δεξιά, Γροσδάνης πίσω από τον Παμλίδη.

Οι αλλαγές: 70’ Πίτου Γκαρσία αντί Γροσδάνη, 76’ Παπαδόπουλος αντί Λώλη.

Η σημερινή εμφάνιση έφερε σαφώς πολλά χαμόγελα στους φιλάθλους, αλλά είναι ακόμα νωρίς να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Σίγουρα όμως η ομάδα είναι σε καλό δρόμο και με την προσθήκη Κάστρο (μέχρι Δευτέρα-Τρίτη θα είναι στα Γιάννενα), Σκόνδρα, Πάντελιτς, Λέο, Σεργκελασβίλι και φυσικά του Πίτου Γκαρσία που έπαιξε σήμερα ένα 20λεπτο, η ομάδα θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

Πριν τη σέντρα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου άσου του ΠΑΣ Γιάννινα, Παύλου Τζαμάκου, που έφυγε από τη ζωή την Παρασκευή.

Δείτε την εξέλιξη του ματς και βίντεο από τα γκολ και το χαμένο πέναλτι στη live μετάδοση του super-fm.gr ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ -- Πηγή: SUPER-FM.gr