La Liga: «Διπλό» με Λόπεθ για την Μπιλμπάο

La Liga: «Διπλό» με Λόπεθ για την Μπιλμπάο 27/09/2020
Λόπεθ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Μπιλμπάο, η οποία διατήρησε την εκπληκτική παράδοση που έχει κόντρα στην Εϊμπάρ επικρατώντας με 2-1. Η ομάδα του Γκαΐθκα Γκαριτάνο είχε σαν πρωταγωνιστή έναν παίκτη που στα τελευταία 50 ματς είχε σκοράρει μία φορά, όμως σε αυτό το έκανε δύο και της χάρισε το «τρίποντο».

Ο Ουνάι Λόπεθ άνοιξε το σκορ στο 40’ με σουτ δοκάρι και μέσα έπειτα από πάσα του Ινιάκι Γουίλιαμς, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48’ με κεφαλιά του Κίκε ύστερα από κόρνερ (1-1). Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπιλμπάο είδε γκολ να της ακυρώνεται μέσω VAR, όμως στο 87’ ο Ουνάι Λόπεθ χτύπησε ξανά με τελείωμα από κοντά για το τελικό 1-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 2

LIVE: ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-0

LIVE: ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-0 27/09/2020
LIVE

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γούτας, Στρούγγης, Γκάλο, Τομάσεβιτς, Κιβρακίδης, Χαρίσης, Σάλομον, Ραμπέγιο, Γιακουμάκης, Μανούσος

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Γιαννούλης, Σελίμοβιτς, Βούρος, Ουές, Κοροβέσης, Ναμπί, Νέιρα, Στάικος, Μεγιάδο, Σαρδινέρο

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παρακολουθήστε Live την εξέλιξη του αγώνα.

Καλησπέρα! Ο ΟΦΗ υποδέχεται τον Ατρόμητο στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο Άρης γλίτωσε την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα μετά από ματσάρα! (2-2)

Ο Άρης γλίτωσε την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα μετά από ματσάρα! (2-2) 27/09/2020
ΑΡΗΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Φοβερό ματς έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με την… μπίλια να κάθεται τελικά στην ισοπαλία για τον Άρη και τον ΠΑΣ Γιάννινα που τα έδωσαν όλα, με αποτέλεσμα να μοιραστούν βαθμούς και εντυπώσεις (2-2).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ δυνατό, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν αρκετές φάσεις και τους τερματοφύλακες να έχουν… μπόλικη δουλειά.

Την πρώτη τελική, την είχαμε στο 6ο λεπτό και ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Πίρσμαν έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Άρης απάντησε στην ευκαιρία των Γιαννιωτών. Ο Ματίγια είχε ένα ωραίο σουτ, με τον Χουτεσιώτη να του λέει «όχι».

Στο 15΄, ο ΠΑΣ «έγραψε» το 0-1 με εξαιρετικό τρόπο. Η μπάλα στρώθηκε στον Νάουμετς, με τον Ουκρανό παίκτη να τη στέλνει στα δίχτυα.  Στη συνέχεια, ο Άρης πίεσε και είχε μια αρκετά καλή στιγμή με τον Φετφατζίδη. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός επιχείρησε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 22ο λεπτό, ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία για τον Άρη. Οι Γιαννιώτες εκτέλεσαν το κόρνερ, ο Κουέστα έκανε κάκιστη έξοδο και ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Εραμούσπε να πιάνει την κεφαλιά και τον Παντελάκη  προ κενής εστία να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης έψαξε το γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τους Ρόουζ (29΄) και Μπερτόγλιο (34΄) να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Την τελευταία ευκαιρία στο πρώτοημίχρονο την είχε και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με τον Μπρούνο Γκάμα να εκτελεί φάουλ και η μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε αποφασισμένος. Ένα λεπτό μετά την ευκαιρία του Ρόουζ, η ομάδα του Άκη Μάντζιου βρήκε το γκολ με τον Φετφατζίδη στο 48ο λεπτό. Ο Μπερτόγλιο έκανε ωραία πάσα και ο Έλληνας παίκτης με τρομερό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Χουτεσιώτη.

Στα επόμενα λεπτά, ο Άρης προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον ΠΑΣ να «παγώνει» το ματς. Οι «κίτρινοι» πατούσαν πιο εύκολα την περιοχή των Γιαννιωτών, αλλά δεν έβρισκαν φάσεις για γκολ. Στο 63΄, έγινε ωραίο γύρισμα στον Μπερτόγλιο, με τον Αργεντινό να πιάνει… αέρα.

Στο 68΄ η αναμέτρηση ήρθε στα ίσια και πάλι με υπέροχο τέρμα. Με απίστευτη εκτέλεση φάουλ, ο Ματίγια ισοφάρισε για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Στη συνέχεια, έπεσε ο ρυθμός του ματς, με τον Άρη όμως να διατηρεί την κατοχή της μπάλας. Η επόμενη τελική ήρθε στο 84΄, με τον Παυλίδη να κάνει το σουτ και τον Κουέστα να μπλοκάρει.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ισοπαλία (2-2) να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Επίσημο! Παίκτης του Ολυμπιακού ο Ντρέγκερ!

Επίσημο! Παίκτης του Ολυμπιακού ο Ντρέγκερ! 27/09/2020
Ντρέγκερ

Ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε επίσημα την απόκτηση για τα επόμενα τέσσερα χρόνια του 24χρονου Τυνήσιου δεξιού μπακ Μοχάμεντ Ντρέγκερ, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από την Φράιμπουργκ.

• Εμφανίσεις: 25

ΒΙΝΤΕΟ -ΜοtoGP: Νέα νίκη για τον Κουαρταραρό στην Καταλωνία

ΒΙΝΤΕΟ -ΜοtoGP: Νέα νίκη για τον Κουαρταραρό στην Καταλωνία 27/09/2020

Ο Φάμπιο Κουαρταραρό οδηγώντας εξαιρετικά ώριμα στην Καταλωνία πήρε την 3η νίκη της σεζόν και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας του MotoGP. Στο 2-3 ακολούθησε η τρομερή Suzuki με τους Μιρ-Ρινς.

Πριν την έναρξη της σεζόν κανείς δεν τον υπολόγιζε. Ναι, σύμφωνοι, είχε δείξει την αξία του και άπαντες ήξεραν πως είναι το επόμενο μεγάλο αστέρι της Μεγάλης Κατηγορίας, όμως για το πρωτάθλημα το 2020 φαβορί;

Μετά, όμως, ο Μαρκ Μάρκεθ τσάκισε το χέρι του και βγήκε εκτός για μεγάλο διάστημα, με αποτέλεσμα η θέση του δυνάστη του MotoGP να μείνει κενή και κάποιος να πρέπει να μπει στα παπούτσια του, να προσπαθήσει, έστω, μιας και δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να αναπληρώσεις τον Ισπανό.

Και τότε ο Φάμπιο Κουαρταραρό, σχεδόν από το πουθενά, ανέλαβε το δύσκολο έργο: δύο νίκες στα πρώτα δυο grand prix της σεζόν, μετά μια μίνι αγωνιστική κοιλιά, και τώρα επιστροφή στο νο1 του βάθρου.

Ο Γάλλος με δύο κινήσεις χειρουργικής ακρίβειας πέρασε τους Ρόσι και Μορμπιντέλι που βρίσκονταν μπροστά του και ανέβηκε πρώτος μετά από 5 γύρους, φτάνοντας με σχετική άνεση στην 3η φετινή του νίκη, που τον φέρνει εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Πίσω από τον άπιαστο αναβάτη της Petronas τερμάτισαν δύο Suzuki: Μιρ και Ρινς έκλεψαν ξανά τις εντυπώσεις από το μέσο του αγώνα και μετά και ο μακροπρόθεσμος στόχος τους είναι να «κλέψουν», αν τους δοθεί η ευκαιρία, και το πρωτάθλημα.

Οι Μορμπιντέλι, Μίλερ, Μπανάια, Νακαγμάκι, Πετρούτσι, Βινιάλες και Κράτσλοου συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα ενός ελαφρώς νερόβραστου grand prix.

Όσο για τον «Γιατρό»;

Κατέληξε στα... επείγοντα: ο Βαλεντίνο Ρόσι υπέπεσε σε παιδαριώδες λάθος ενώ ήταν 2ος, πέφτοντας για δεύτερο σερί αγώνα και σπαταλώντας μια τεράστια ευκαιρία για το 200ο βάθρο της υπέρλαμπρης καριέρας του- ου μην και την ευκαιρία για νίκη, μιας και είχε τρομερό ρυθμό σήμερα.

Μεγάλος χαμένος και ο Αντρέα Ντοβιτισιόζο, που είδε τον Ζαρκό να τον «σεντράρει» λίγο μετά την εκκίνηση.

Κάπως έτσι, ο Φάμπιο Κουαρταραρό, από το πουθενά που λέγαμε, είναι και πάλι το φαβορί για τον τίτλο.