Επιστρέφουν οι οπαδοί στη La Liga-Αυτές οι ομάδες δεν θα έχουν

Επιστρέφουν οι οπαδοί στη La Liga-Αυτές οι ομάδες δεν θα έχουν 12/05/2021
La Liga

Οι ομάδες της La Liga προετοίμαζαν το έδαφος τις τελευταίες εβδομάδες για να υποδεχθούν ξανά οπαδούς στο φινάλε της σεζόν. Ωστόσο, λίγες είναι αυτές που θα το κάνουν. Για την ακρίβεια, όπως ανακοίνωσε ο Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού της Ισπανίας, Χοσέ Μανουέλ Ροντρίγκεθ Ουρίμπες, η κυβέρνηση έδωσε το «πράσινο φως» για άνοιγμα των γηπέδων με ανώτατο όριο τους 5.000 φιλάθλους, αλλά μόνο στις περιοχές της «Ζώνης 1», που δηλαδή μετρούν τα λιγότερα κρούσματα κορονοϊού στη χώρα.

Αυτές προς το παρόν είναι η μόνο η αυτόνομη κοινότητα της Βαλένθια, στην οποία εδρεύουν οι Βαλένθια, Βιγιαρεάλ, Λεβάντε και Έλτσε από την πρώτη κατηγορία και οι Βαλεαρίδες Νήσοι.

Έτσι, το σενάριο για επιστροφή των οπαδών και στις διεκδικήτριες του τίτλου, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης, Ατλέτικο Μαδρίτης ματαιώνεται οριστικά, παρά τις εγγυήσεις που είχαν προσφέρει από την πλευρά τους οι «μπλαουγκράνα» για να φιλοξενήσουν 8.000 φιλάθλους.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 0

Επιστροφή στις νίκες με άνεση για τον Ολυμπιακό Β'

Επιστροφή στις νίκες με άνεση για τον Ολυμπιακό Β' 12/05/2021
Ολυμπιακός Β'

Ο Ολυμπιακός ήθελε να βγάλει αντίδραση για την ήττα από τον Αμύντα και το πέτυχε κόντρα στην Δάφνη Δαφνίου, αφού την διέσυρε με 79-42 για την 12η αγωνιστική της Α2.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Αμύντα, ανέβηκε στο 9-2 και σκαρφάλωσε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας όμως ένα παιχνίδι παραπάνω από τον Απόλλωνα Πάτρας. Από την άλλη, η Δάφνη Δαφνίου έφτασε τις πέντε συνεχόμενες ήττες, έπεσε στο 1-9 και παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο σιγά-σιγά οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που βρήκαν ρυθμό. Κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 17 πόντους (17-0), αφού οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 7:50 για βάλουν κάποιο καλάθι, έχοντας 0/2 βολές και 0/11 σουτ εντός παιδιάς μέχρι εκείνο το σημείο. Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-9, με την Δάφνη Δαφνίου να πετυχαίνει τρία τρίποντα.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλαμπόκη φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, αφού στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφεραν να μειώσουν ακόμη στους οκτώ (21-13). Η είσοδος του Κολοβέρου όμως έδωσε νέα πνοή στον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενοι… έσπασαν τα καλάθια. Κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-1 και πήγαν στην ανάπαυλα με +33 (47-14).

Το σκηνικό δεν άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς η Δάφνη Δαφνίου δεν μπορούσε να βρει σκορ και οι γηπεδούχοι έφθασαν την διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα μισά της τρίτης περιόδου ο πίνακας του γηπέδου έγραφε 60-19. Ο ρυθμός έπεσε, ο Δημήτρης Τσαλδάρης άνοιξε αρκετά το ροτέισον και στο 30’ το ματς ήταν στο 65-27.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός άφησε το πόδι από το... γκάζι και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς έτρεξαν ένα σερί 10-0 και μείωσαν σε 65-37. Ωστόσο οι Πειραιώτες στο φινάλε ανέβασαν και πάλι στροφές και έκλεισαν το ματς στο +37 (79-42), χάρη σε ένα σερί 9-0.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 47-14, 65-27, 79-42

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου, Κουρτίδης 9 (1), Νικολαϊδης 12 (2), Κολοβέρος 11, Καμπούρης, Τσόχλας 3 (1), Σκουλίδας 7 (2), Δρίτσας 3 (1), Κάδρας 8, Χρηστίδης 7, Τσάμης 7 (1), Μελισσαράτος 12

Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 11, Κολτσίδας, Ζαραϊδώνης 5, Καννάς 10, Μαλέλης, Τσορμπατζόγλου, Τζουγκαράκης 2, Μπήλιος, Μπέμπης 9, Στεφανίδης 5

Ισοπαλία για Άρη και Παναθηναϊκό

Ισοπαλία για Άρη και Παναθηναϊκό 12/05/2021
Άρης Παναθηναϊκός

Συμβιβασμένος με την μετριότητα ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Άρη στο «Κλ.. Βικελίδης» και θα πρέπει να λέει πάλι καλά που δεν έχασε ελέω Διούδη, μετά την αψυχολόγητη αποβολή του Πούγγουρα στο 71’ που άφησε την ομάδα του για το υπόλοιπο διάστημα με παίκτη λιγότερο.

Ο Άρης ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και η διαφορά των δύο ομάδων διατηρήθηκε στους επτά βαθμούς μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της φετινής σεζόν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς, με τον Παναθηνϊκό να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίωρο, κλείνοντας σωστά τους διαδρόμους μπροστά από την περιοχή του Διούδη και έχοντας στο ενεργητικό του την κορυφαία στιγμή στο πρώτο μισό του αγώνα.

Το χαμένο τετ α τετ του Χατζηγιοβάνη από τη θαυμάσια ενέργεια και πάσα του Μακέντα στο 25’ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι «πράσινοι» στο συγκεκριμένο διάστημα.

Μετά το 30’, ωστόσο, ο Άρης ξεκίνησε να κυκλοφορεί με πιο ορθολογικό τρόπο τη μπάλα και άρχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό, τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα με τους Σάσα και Ματέο Γκαρσία να παίρνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 34’ έως το 43’ ο  Άρης έχασε τέσσερις υποσχόμενες ευκαιρίες, με κορυφαία το σουτ του Μαντσίνι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων (43’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά ο Μαντσίνι στο 46’ δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σένκεφελντ και πλάσαρε άουτ, ενώ Διούδης στο 68’ έκανε φανταστική απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.

Στο 71’ ο Πούγγουρας άφησε τον Παναθηναϊκό με παίκτη λιγότερο δεχόμενος σωστά απευθείας κόκκινη κάρτα διότι έπιασε από το λαιμό τον Μαντσίνι και τον πέταξε στο χορτάρι.

Ο Άρης πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά ο Διούδης επενέβη σωτήρια στο σουτ του Γκάνεα στο 94’ και το ματς ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (84’ Σούντγκρεν), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Μπερτόγλιο (64’ Γκάμα), Γκαρσία, Μαντσίνι (79’ Μπρούνο), Μάνος

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Χουάνκαρ, Σέγνκεφελντ (53’ Σάντσεθ), Πούγγουρας, Μολό, Σανκαρέ (74’ Σανκαρέ), Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (63’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνες, Καρλίτος (63’ Μαουρίσιο), Μακέντα (74’ Καραγιάννης).

Με... υπογραφή Μασούρα η φιέστα τίτλου του Ολυμπιακού

Με... υπογραφή Μασούρα η φιέστα τίτλου του Ολυμπιακού 12/05/2021
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 32ο λεπτό έγραψε τη μοίρα του αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 1-0 του «Δικέφαλου», συνδυάζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το αποτέλεσμα με την απονομή που θα ακολουθούσε για την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος της Ιστορίας τους.

Αγωνιστικά, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά με στόχο να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και παραλίγο να το πετύχει μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Κρμέντσικ να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Σα, ο οποίος απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Ουάρντα σούταρε άουτ.

Αφού ξεπέρασαν το σοκ από τον τραυματισμό (θλάση) και την αλλαγή του Παπασταθόπουλου μόλις οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν κι εν συνεχεία πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 11΄ ο Ελ Αραμπί είχε ένα άστοχο σουτ, στο 19΄ ο Σα νίκησε και τον Τζόλη κι από εκεί και ύστερα ξεκίνησε η «πολιορκία» του Ολυμπιακού: στο 23΄ σουτ του Καμαρά έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης, στο 25΄ ο Μιχαηλίδης πρόλαβε τον Ελ Αραμπί και στο 28΄ μια κεφαλιά του Ρέαμπτσιουκ έφυγε άουτ.

Τελικά, οι παίκτες του Μαρτίνς βρήκαν στόχο στο 32ο λεπτό, όταν σε ωραία αντεπίθεση ο Ελ Αραμπί βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Μασούρα, ο οποίος νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 35΄ ο πολύ δραστήριος Μαροκινός επιθετικός είχε σουτ που απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης είδε την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι του, σε διαγώνιο σουτ του Ανδρούτσου.

Η πειραϊκή ομάδα συνέχισε να είναι ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει με τον Μπρούμα στο 59΄, που βγήκε στην κόντρα από λάθος του Μιχάι αλλά αστόχησε προ του Πασχαλάκη, ενώ στο 71΄ σουτ του Φορτούνη αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Στο 90ό λεπτό ήταν και πάλι ο Ολυμπιακός που έφτασε ξανά κοντά σε δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Μπουχαλάκη αυτή τη φορά είχε την ίδια κατάληξε με εκείνο του Μασούρα και το 1-0 έμεινε ως το τέλος...

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαλμπουενά - Ουάρντα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (8΄ Καμαρά), Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας (67΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (77΄ Χασάν), Μπρούμα (67΄ Βαλμπουενά).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαϊηλίδης (76΄ Κρέσπο), Λύρατζης (46΄ Μιχάι), Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Μπάμπα, Τζόλης (76΄ Κωνσταντέλιας), Ουάρντα (60΄ Ζίφκοβιτς), Κρμέντσικ (60΄ Σφιντέρσκι).

Η βαθμολογία των πλέι οφ της Super League 1

Η βαθμολογία των πλέι οφ της Super League 1 12/05/2021
Σουπερ λιγκ

Σχεδόν αμετάβλητη η βαθμολογία της Super League 1 μετά τους αγώνες της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Ο Ολυμπιακός συνδύασε την φιέστα με την νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ, ο οποίος παρά την ήττα του κατέκτησε και μαθηματικά την δεύτερη θέση, αφού ο Άρης δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Την ευκαιρία να τον προσπεράσει έχασε η ΑΕΚ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην Τρίπολη με τον Αστέρα, κάτι που σημαίνει ότι η μοναδική εκκρεμότητα που είναι η τρίτη θέση θα κριθεί στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη στο ΟΑΚΑ.