Ίδρωσε αλλά πέρασε στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Ίδρωσε αλλά πέρασε στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς 19/04/2024
ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές κόντρα στον Φακούντο Ντίας Ακόστα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη στα τρία σετ και να προκριθεί για τέταρτη φορά στα ημιτελικά του Barcelona Open (ATP 500)!

Παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ και έμεινε πίσω με 2-5 στο τάι μπρέικ του τρίτου, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.7) λύγισε τον 23χρονο Αργεντινό (Νο.53) με 4-6, 6-4, 7-6(8) σε 2 ώρες και 32 λεπτά και συνεχίζει την πορεία προς τον δεύτερο σερί τίτλο του στο χώμα.

Τρέχει τώρα ένα σερί 9-0 στο tour και θα προσπαθήσει να το διευρύνει αύριο (20/4, 17.00), κόντρα στον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αρτούρ Φις και τον Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Πάντως ούτε σήμερα ήταν η καλύτερή του εμφάνιση, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι διατήρησε την αυτοκυριαρχία του παρά τις μεγάλες αντιξοότητες και κατάφερε να φτάσει στην πρόκριση σβήνοντας δύο ματς πόιντ!

Όλα αυτά κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν είχε τίποτα να χάσει και ως αριστερόχειρας δυσκόλεψε λίγο περισσότερο από όσο... έπρεπε τον Τσιτσιπά. Ο 25χρονος τενίστας είχε χάσει τα τέσσερα τελευταία ματς του κόντρα σε αριστερόχειρες και αυτό σίγουρα κάτι λέει...

Ο Τσιτσιπάς, λοιπόν, θα συνεχίσει την πορεία του προς το πρώτο 500άρι και με τη σημερινή νίκη του εξασφαλίζει την παραμονή του στο Νο.7. Αν κατακτήσει τον τίτλο και ο Κάσπερ Ρουντ μείνει εκτός τελικού (παίζει αύριο με τον Τομάς Ετσεβέρι), τότε θα ανεβεί στο Νο.6.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr