Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό – Νίκη στα πέναλτι και πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League (Βίντεο)

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος μέχρι τέλους και επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι, παίρνοντας μια ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League.

Ιστορική πρόκριση για τον Ολυμπιακό καθώς νίκησε την Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του UEFA Conference League, μετά από έναν αγώνα-θρίλερ στην Τουρκία. Έτσι οι Πειραιώτες είναι πλέον στις 4 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης και αναμένεται να αντιμετωπίσουν την Άστον Βίλα στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς στον αγώνα με το πόδι… στο γκάζι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Η φάση ξεκίνησε από τα πόδια του Τάντιτς στα αριστερά όταν πέρασε την μπάλα στον Σιμάνσκι, ο οποίος με την σειρά του «τάισε» τον Καχβέτσι που βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δείτε το γκολ:

Μετά το γκολ οι Τούρκοι φάνηκαν πιο άνετοι έχοντας την μπάλα στα πόδια τους, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, όμως η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού δήλωσε παρούσα ανακόπτοντας τις επικίνδυνες επελάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μονομαχίες ήταν πιο έντονες, δεδομένου και του ότι το συνολικό σκορ των δύο αναμετρήσεων ήταν στο 3-3 με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να χρειάζονταν ένα γκολ στα επόμενα 45 λεπτά για να προκριθούν στα ημιτελικά. Οι Πειραιώτες απείλησαν και απειλήθηκαν σε αρκετές φάσεις, με τους τούρκους φιλάθλους να… σπρώχνουν την ομάδα τους σε αρκετά σημεία του αγώνα όπου οι παίκτες φαινόντουσαν κουρασμένοι.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε να ανεβάζει στροφές και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχε «κλείσει» τον Ολυμπιακό στα καρέ του και πίεζε για να βάλει το νικητήριο γκολ, όμως οι προσπάθειές της δεν είχαν αποτέλεσμα. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι παίκτες φάνηκαν να μην έχουν τις απαραίτητες δυνάμεις για να παίξουν με την ίδια ένταση, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μερικά εκατοστά μακριά από το γκολ με την κεφαλιά του Ιμπόρα. Η φάση ξεκίνησε με τον Φορτούνη να εκτελεί φάουλ και τον Ιμπόρα να σηκώνεται πιάνοντας καλά την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε με το πόδι και ο Τζίκου έδιωξε το σουτ του Κάρμο στην συνέχεια. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν ανώτεροι στα 30 λεπτά της παράτασης όμως δεν κατάφεραν να σημειώσουν γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να λύσουν τις… διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι.